[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.17.2″]
Jak działają huty szkła? Czy fabryki produkcyjne mają jeden system pracowania?
Czym są huty i jak działają?
Huty szkła produkują – jak sama nazwa wskazuje – oczywiście szkło. Istnieją jednak również huty między innymi metalu. Hutnictwo to gałąź przemysłu, która zajmuje się wytapianiem metali, a także ich stopów z rud oraz szkła. Obejmuje również obróbkę plastyczną na półprodukty oraz wyroby gotowe.
Huty działają na podstawie metody masowego wytwarzania przedmiotów z wydmuchiwanego szkła o wymiarach powtarzalnych, a także podobnych kształtach (mowa tutaj między innymi o butelkach, szklankach, bańkach, żarówkach, a także figurkach). Wyróżnia się również wyroby ozdobne. Niektóre huty specjalizują się w wyrobach ze szkła kryształowego. Zakłady te działają często w systemie nakładczym (chałupniczym).
Podział fabryk i ich działalność
Fabryki są znane od wieków. To właśnie one produkują między innymi samochody, elektronikę, a także smartfony i inne produkty, które używamy każdego dnia. To właśnie wokół nich jeszcze do niedawna budowane były miasta, których mieszkańcami byli właśnie ich pracownicy. W Polsce największą aglomeracją związaną z fabrykami jest Dąbrowa Górnicza. Warto jednak wiedzieć, że wraz z coraz bardziej postępującą technologią, również i w fabrykach dochodzi do rewolucji automatyzacji. Coraz częściej odchodzi się od zatrudniania zwykłych pracowników, a zastępuje się je maszynami. Ich działalność więc opiera się przede wszystkim na robotach. Pracownicy z kolei są zatrudniani jedynie do kontrolowania maszyn.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]