Przemysł papierniczy… a co z lasami?

Przemysł papierniczy... a co z lasami?

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.17.2″]

Czy oszczędność papieru i wszelkiej makulatury przyczynia się do ochrony lasów? To pytanie – wbrew pozorom – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak się okazuje, kwestia lasów a przemysłu papierniczego jest nieco bardziej zawiła.

Lasy, czyli drzewo przeznaczone nie tylko na papier

Nie każdy ma świadomość, że przemysł papierniczy bazuje drewnie papierówkowym. Kilka stuleci temu jednak stosowano inne surowce. Jak się okazuje, odkąd rozpoczęto tworzyć papier z drzewa, zapotrzebowanie na nie drastycznie wzrosło. Masa drzewna jest wyrabiana w głównej mierze z drzew iglastych – zaczęto ją również stosować we wspomnianym przemyśle papierniczym. Należy wiedzieć, że obecnie ponad pięćdziesiąt procent drewna, który znajduje się w obrocie handlowym na całym świecie wykorzystuje się właśnie do produkcji papieru.

Oszczędzajmy!

To z kolei pokazuje, że lasy, które wciąż maleją, a wręcz znikają, są przeznaczane na produkcję kolejnych kartek papieru, książek, zeszytów, a nawet papieru toaletowego. Mimo to, należy dodać, że drewno papierówkowe nie nadaje się do meblarstwa, bądź budownictwa. Jak się okazuje, obawa o lasy jest uzasadniona – aby stworzyć tonę papieru, potrzebne jest aż 17 drzew. Warto więc oszczędzać papier, ponieważ z całym przekonaniem przekłada się to również na ochronę lasów. Warto też dodać, że drzewa produkują tlen, co oznacza, że przyczyniając się do oszczędzania papieru, przyczyniamy się do lepszej jakości naszego życia.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]